První popsaná cholera je z Indie a popis je více než 2 tisíce let starý. Do Evropy a severní Ameriky se dostala v roce 1829. Od té doby propuklo několik epidemií střídavě v různých oblastech planety.
Dodnes se vyskytuje na mnoha místech, jde především o oblasti s velmi špatnou hygienou. Odhaduje se, že na choleru umírá 100–120 tisíc lidí ročně.
Šíří se z vody, která je znečištěna fekáliemi, nebo prostřednictvím znečištěných potravin. Stačí, aby se nakaženou vodou umyla nějaká potravina, která není dále tepelně zpracovávána. Zdrojem nákazy je tedy voda, kterou znečistil nemocný člověk. U nás se cholera nevyskytuje. Případy, které zde byly zaznamenány zde byly přivezeny z nějaké zahraniční cesty. Může probíhat téměř bez příznaků, ale může mít i těžký průběh.
Bakterie, které se dostanou do tenkého střeva se tam začnou rychle množit. Tělo začíná díky úporným průjmům a zvracení přicházet o vodu. Může jít o mnoho litrů denně. Průjem provází silné křeče břicha.
Při léčbě je nutné doplňovat ztracenou vodu, u těžkého průběhu se nasazují antibiotika. U neléčeného těžkého průběhu je úmrtnost až 50 %.
U pacientů, kteří navštívili některou z rizikových zemí a je u nich podezření na choleru, je nezbytná izolace na infekčním oddělení.
Další příspěvky z této kategorie