24 května, 2024

Cholera

choleraPrvní popsaná cholera je z Indie a popis je více než 2 tisíce let starý. Do Evropy a severní Ameriky se dostala v roce 1829. Od té doby propuklo několik epidemií střídavě v různých oblastech planety.

Dodnes se vyskytuje na mnoha místech, jde především o oblasti s velmi špatnou hygienou. Odhaduje se, že na choleru umírá 100–120 tisíc lidí ročně.

 

Šíří se z vody, která je znečištěna fekáliemi, nebo prostřednictvím znečištěných potravin. Stačí, aby se nakaženou vodou umyla nějaká potravina, která není dále tepelně zpracovávána. Zdrojem nákazy je tedy voda, kterou znečistil nemocný člověk. U nás se cholera nevyskytuje. Případy, které zde byly zaznamenány zde byly přivezeny z nějaké zahraniční cesty. Může probíhat téměř bez příznaků, ale může mít i těžký průběh.

cholera
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:An_incident_at_a_Russian_cholera_barracks._Pen_drawing_by_I._Wellcome_V0010494.jpg

Bakterie, které se dostanou do tenkého střeva se tam začnou rychle množit. Tělo začíná díky úporným průjmům a zvracení přicházet o vodu. Může jít o mnoho litrů denně. Průjem provází silné křeče břicha.

Při léčbě je nutné doplňovat ztracenou vodu, u těžkého průběhu se nasazují antibiotika. U neléčeného těžkého průběhu je úmrtnost až 50 %.

U pacientů, kteří navštívili některou z rizikových zemí a je u nich podezření na choleru, je nezbytná izolace na infekčním oddělení.

 

Další příspěvky z této kategorie

Související příspěvky

Zanechte Odpověď