09 září, 2024

Chci přibrat na váze

Jsme generace s nadváhou, a právě proto si asi neuvědomujeme, že mezi námi běhají i laňky, které být laněmi nechtějí. Nejsou to žádní anorektici či bulimici, jedí jako by byli bezední, a přesto jsou vyhublí. Dělají prostě z našeho pohledu mnohdy až krkolomné kroky k tomu, aby nějaké to kilo nabrali, a stále se nedaří. Rozhodně nyní pomíjím, že hubnutí (a někdy i přibírání) je důsledek nějaké nemoci (štítná žláza apod.) či léků (kortikoidy apod.), kde je to průvodní jev, ale budeme hovořit o „zdravých“ jedincích, kteří mají problém.

Pokud se vaše váha tedy nějakým významným způsobem v poslední době snížila (nebo zvýšila) aniž byste si uvědomovali nějakou změnu ve vašem životě ať už ve fyzické zátěži, či změně stravy, rozhodně je potřeba se o tom poradit s lékařem. Jste-li ale zdraví jako rybky, čtěte dál.

Stejně jako hubnutí, tak i přibírání má svá pravidla, které je dobré dodržovat, jinak by se vám mohlo snadno stát, že se vám metabolismus „zblázní“ a vy za půl roku najednou přiberete 20 kilo, se kterými jste nejen nepočítali, ale ani si s ním nebudete umět poradit.

Dieta na přibírání kil není opakem diety na hubnutí.

I když mají mnohé společné. Jde o poruchu metabolismu, zpravidla díky dietním chybám, a proto je jej potřeba nastavit na původní hodnoty. Protože na sobě nemáme žádné tlačítko RESTART, budeme muset dodržovat určitá pravidla, aby s námi metabolismus zase začal komunikovat.
Dieta by měla obsahovat 4-5 jídel denně (každé 3-4 hodiny). Čím méně často jíme, tím více se metabolismus zpomaluje a tím více přibíráme. Jednotlivé pokrmy by měly obsahovat libové maso jako je kuřecí, krůtí, telecí, hovězí, tučné ryby, polotučné mléčné výrobky (jako je mléko jogurty, sýry), výrobky z celozrnné mouky (mysli, pečivo, těstoviny, kaše), mnoho zeleniny a ovoce ať sušeného nebo čerstvého a také různá semena a ořechy, protože obsahují mnoho oleje. Nezapomínejte pít. Potraviny by měly být rozvrstveny rovnoměrně od všeho něco (popřemýšlejte, zda něčeho nemáte moc a něčeho málo).

V něčem se ale tato dieta od diety na hubnutí přece jenom liší, je to, že se nemusíte trápit nad nějakým tím zákuskem navíc a spíše je korigovat jen na základě rychlosti přibývání na váze. Pozor však na to, že návyky vám zůstanou, i když dosáhnete vytoužené váhy a mohlo by se snadno stát, že vám váha najednou začne ukazovat hodnoty, které už se vám tolik líbit nebudou a dostali byste se najednou do pozice „ode zdi ke zdi“. Přibírat (stejně jako hubnout) byste tedy neměli rychle.  A i když je to fyzika, kterou má rád málokdo, tak pamatujte na Newtonův zákon o setrvačnosti, který se dá uplatnit i zde: Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly, nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď